Guava Jam

jam peach

I usually make guava butter (which requires no pectin) but this year I decided to try making guava jam with Pomona Pectin.

jam strawberry

For the recipe you will need:

  • 4 cups mashed fruit
  • 1/2 cup to 1 cup honey or 3/4 cup to 2 cups sugar (I used 3/4 cups of raw local honey)
  • 1/4 cup lemon or lime juice (I juiced organic lemons)
  • 3t pectin
  • 4t calcium water (calcium is included with the pectin)

For 7 lbs of guavas I got approx 8 cups of juice. To get juice/pulp I filled a pot with the guavas and used a potato masher to mash the guavas as they heated up.  I then used a hand fruit mill to get the pulp.  Oh does it smell good.

The first jam I decided to make was a mixture of strawberries and guava.  With Pomona you can double or triple and even halve or quarter your recipes! If you make a 1/4 recipe you could decide if you like your experiment before making a lot of it.  Of course I never do anything small and I decided to make a double batch.  I am glad I did because this jam it turned out so yummy.

Since I made a double batch I used a 16 oz container of organic strawberries which made approx. 2 cups of mashed fruit and then added the remaining 6 cups of guava pulp.  After canning I ended up with 25 jars of jam.

I then made a double batch of just quava (I got 22 jars of jam) and then quava and peach.  I personally prefer the quava peach.

For the peach jam I used 4 large peaches.  After peeling and removing the pit I placed the peaches in my Ninja to mash. I got approx 2 cups of mash then added an additional 6 cups of guava. I was able to get 23 jars of jam.
Here are the approx. cost per jar:

  • Pectin $.09 a jar
  • Honey $.23 a jar (I buy the 12 lb container of honey as its much cheaper)
  • Guavas Free
  • Strawberries $.16 (I purchased for $4 lb)
  • Peaches $.17 (This was at $1.99 lb)
  • Lemons $.04 (Organic lemons at BJ’s)
  • Jars $.67 (I was able to get them on sale at Ace $8 for 12)

Guava jam: $1.03   Guava/Strawberry jam: $1.19    Guava/Peach jam: $1.20

I have not found Pomona Pectin in any store in my area so I order from Amazon.  The 6 pack is much cheaper than the single box. If you make jams or jellies give this pectin a try, it is amazing.

I am an Amazon Affiliate, but this costs you nothing extra.
Advertisements
This entry was posted in jelly & jam and tagged , , , , , . Bookmark the permalink.

Leave a Reply

Fill in your details below or click an icon to log in:

WordPress.com Logo

You are commenting using your WordPress.com account. Log Out / Change )

Twitter picture

You are commenting using your Twitter account. Log Out / Change )

Facebook photo

You are commenting using your Facebook account. Log Out / Change )

Google+ photo

You are commenting using your Google+ account. Log Out / Change )

Connecting to %s